180º Servo Genleştirici

Son zamanlarda yaptığım en basit cihazlardan biri de bu servo genleştirici,

Servo sinyalini okuyup bunu 2 kat harekete yol açacak şekilde yeniden düzenleyerek servoya gönderiyor. Bu sayede normalde 90 derece olan servo hareketi 180 dereceye çıkıyor ve model uçak kumandanız ile örneğin 180 Generic Levitra derece kamera hareket ettirmenizi sağlıyor.

 

Ürün içerisinde bir adet PIC12F683 barındırıyor ve tüm bu işlemleri 12F683 içerisindeki yazılım ile gerçekleştiriyor.

 

Ürün test videosu.

 

 

Ürün linki,

http://store.flytron.com/rc-electronics/139-servo-expander.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 thoughts on “180º Servo Genleştirici

 1. Merhaba Ayhan Bey,

  Bu tür bir proje için RC devreleri uygun değil, Arduino üstüne yoğunlaşmanızı öneririm, hem oldukça ucuz hem de bilgisayar ile 20 kadar servoyu kontrol etmeniz olası ve internette onlarca robot projesi de hazır olarak bulunabilir.

 2. Merhaba Melih bey, adım Ayhan, grafikerim,
  Çalışmalarınız çok ilgimi çekti ve siteniz oldukça güzel. Biraz dağınık fakat içeriklerdeki zenginlik bunu oldukça gizliyor.

  Oğlum(6 yaşında) ve yeğenimin(12 yaşında) eğitimlerinde ivme kazanmalarına yardımcı olacağını düşündüğüm ve çırpındığım robot projesine gömüldüm, bu aralar. Elimde Art-tech’in 4 kanal kumandası var(araba kumandalarını hesaba katmadım, yazılıma göre düşünebilirim de). Hexapod gibi bir projeye başlamadan önce başlangıç aşamasında, 2 veya 4 ayaklı ve her bir ayak için 2 veya 3 servo kullanacağım bir robot projesine yoğunlaşmak istiyorum. Mekanik olarak bunları tek bir servoyla da yapabilirim. Robot kol bile 4 Kanal bir kumanda setiyle bile mümkün, bildiğiniz üzere. Daha esnek ve estetik bir proje ile biraz da yorularak ve vakit geçirerek çok servolu adımlar atmak istedim.

  Sizden istediğim yardım; receiver’dan 1 servo kontrolü mümkün her bir socket için.
  Mesela her bir ayakta 2 olmak üzere toplamda 8 servoyu programlamak olası fakat, mikro uçakta kullandığınız mantıkla, kumanda ve receiver ile bu servoları kontrol etmek istiyorum. Servo kontrol kartını hazırladım diyelim. Receiver aracılığıyla bu kartı kumanda etmem, servoları programlayarak komut vermem mümkün mü? “180º Servo Genleştirici” konusu projemde kullanmak istediğim robotun bacak hareketlerini programlamak istediğim gibi… Receiver ile servo programlama kartına komut göndermek mümkün mü? Nasıl bir devre kurmak gerekir. Umarım anlaşılır olmuştur. Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar ve kolay gelsin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *