Balondan Video Çekmek

Uzun zamandır balonla yukarı gönderip, kendi otomatik pilotu ile geri dönecek bir uçak üzerinde çalışıyorum. Bu projenin bir aşaması olarak geçtiğimiz hafta bir balon bıraktım.

Balonun üzerinde, video verici, pil ve kamera bulunuyor.

Video vericinin antenini özel olarak tasarlamadığım için görüntüyü beklediğimden hızlı kaybettim, birdahaki sefere özel bir anten tasarlayıp onu kullanacağım.

Burada da Ativan balonun altına bağladığım sistem görülüyor. Büyük kuyruk dikmesi, ekipmanın rüzgar yönünde sabit kalması için yapıldı ancak rüzgarsız hava ve bağlamak için kullandığım lazstik yüzünden ekipman çok fazla salınım yaparak videoyu anlaşılmaz hale getirdi, buradan aldığım dersler ile birdahaki sefere çok daha iyi bir video çekebileceğimi umuyorum.

Balloon FPV Setup (0 min 31 sec)

11 thoughts on “Balondan Video Çekmek

 1. Bundan 5-6 yıl belki daha uzun bur süre önce model uçak nasıl yapılır konulu google aramalarimda blogunuzu kesfetmistim . onca yıl geçmesine rağmen isminiz halen aklımda çünkü ilk uçağimi sizin sayenizde yapmıştım . Halen aynı yoldan devam ediyoruz 😀 . Aradan geçen zamanda birçok olay olmuş , henüz tam bitiremedim yeni yazılarınızı okumayı 🙂 . Ama kendi pastirmasini kendisi yapan bir kayserili olarak , pastırma tarifinizi başarılı bulduğumu belirtmek isterim . Kaya tuzunu tekrar kullanmak isterseniz ince çekilmiş olmasıni tavsiye ederim , sonuca etkisi pastirmaniz az tuzlu olur . Ağırlık koyma işlemini sadece evlerde yaparlar, pastırmanın daha yumuşak olduğunu söylerler, kesin midir bilemiyorum , ev yapımı tarifler çok farklı kimisi eti çemen içine yatırır ve 2 hafta o şekilde bekletir .. her tarif başka başka . En güzeli kendi beğendiğiniz , kolayiniza gelen ve sonucundan memnun olduğunuz tarifi uygulamak 🙂

  Radyo kontrollü hobierimde düşük bütçeli Uçaklar , helikopterler ve dronelardan sonra , su an uzun mesafeli uçuşlara merak salmış durumdayım .
  Bu konu hakkında danışmak istediğim bazı şeyler var . Piyasada 10km menzilli kumandalar , özel antenler , sinyal güçlendirici aparatlar var . Ama benim merak ettiğim konu çok daha uzun mesafelerde 4-5 bin km ve ötesinde görüntü ve kumanda işini nasıl hallettikleri . Mesela nasa marstaki pathfinderi nasıl kumanda ediyor . Kendi edinebilecegim / yapabileceğim cihazlarla en uzun kaç km lik bir menzil yakalayabilirim . (Hem görüntü aktarımı , hem kumanda etmek istiyorum )

 2. sevgili melih bey ben amatör olarak doğa sporları yapmaktayım yüksek çözünürlükte kafama montoj edebileceğim bir ufak boyutlarda bir camera arıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

 3. Kullanılan gazlar çok küçük atomlara sahip olduğu için balon cidarından azar azar kaçıyor bu yüzden balon günden güne sönecektir.

 4. Melih abi, peki bu balonları bir ip yardımıyla uzun bir süre sürekli havada tutmak istesek. Balonların belli bir süre sonra irtifa kaybı vesaire söz konusu olur mu?

 5. Melih Bey, sizleri kutlarım. Çok güzel etkilendim. Çalışmalarınıza başarılar dilerim. Benim size sormak istediğim mini kamera ve vericisini nasıl temin ederim. Bilgilerinizi bekliyorum. Teşekkürler….

 6. Bildiğim kadarı ile gerekmiyor. DÜnyada genel kural şu: 4 metre dan küçük çaplı, 2-4kg dan hafif, üzerinde herhangi bir kumanda tertibatı ve radar reflektörü bulunmayan balonlar serbest. Tabi ülkemizde ne şekilde uygulanıyor bilemeyeceğim.

 7. Merhaba,

  Balon için herhangi bir izin almak gerekmiyor mu? Veya hangi irtifaya kadar izin almak gerekli?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *