Dut Pekmezi Yapımı

Aile büyüklerimizin becerilerinin kendileri ile yok olmasını izlemek hoşuma gitmediği için elimden geldiğince onlardan bildiklerini öğrenip uygulamaya çalışıyor ve belgeliyorum. Bu sayfa aslında bu bilgiyi paylasmaktan çok kendim unutmamak için 🙂

Gerekli Malzemeler

– Dut
– Süzmek için tülbent
– büyük bir tencere

Yapılışı

Öncelikle dutları büyükçe bir tencereye alıp kaynatıyoruz, 40 dakika kadar kaynadıktan sonra dutlar sularını iyice salıyor.

Makarna süzgeci veya delikli benzer bir kap içerisine serdigimiz tulbent ile kaynayan karışımı başka bir tencereye süzüyoruz. Elde ettigimiz sıvıya ŞIRA deniyor.

Şırayı tencereye alıp kaynatarak koyulastiriyoruz. Bu işlem sırasında tencerenin üstünde bir miktar köpük oluşacak bu sonderece normal, pekmezin hazır olduğunu bu köpüğün azalip yokolmasından anlıyoruz.

Uzun süren koyulastirma işi yerine başka bir yöntem de şırayı yayvan bir kaba alıp güneş altında bırakarak koyulastirmak.

Afiyet olsun

Published by

Melih Karakelle

Maymun iştahlı ArGe mühendisi

4 thoughts on “Dut Pekmezi Yapımı”

  1. Afiyet olsun.
    Zahmetli olması normal, doğal ve gerçek besinler yemek isterseniz, zahmetsiz hiçbirşey yok. Nenelerimiz 1-2 gün boyunca pekmez yaparlardı, tabi onlarca kilo yapmak lazım ki aylarca yetsin, emeğe deysin.

  2. tarifinize göre dut pekmezini yaptım ve çok zahmetli oldu
    tam 7 saat sürdü. Tarifiniz için çok teşekkür ederim. yapmak isteyenlere kolay gelsin şimdiden

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *