Kızılötesi Fotoğraf Çekmek

Görünür ışık tayfının hemen dışında yer alan NIR (Near Infrared) bandında fotoğraf çekmek günlük hayatta farketmediğimiz bir dünyayı görmemizi sağlıyor. Örneğin kola gözümüze siyah bir içecek gibi görünse de kızılötesinde aslında şeffaf bir sıvı. Veya ağaçların ve tüm bitkiler bembeyaz, çünkü güneşin yakıcı ısı ışığı kızılötesi bandında ve bitkiler yanıp kavrulmadan güneşten istifade etmek için kızılötesinde beyazlar bürünüyorlar.

Bu fotoğrafları 850nm lik filtre ile çektim.

Kızılötesi fotoğraf çekmek için öncelikle fotoğraf makinamızı modifiye etmemiz gerekiyor,  çünkü makinaların ışık sensörleri kızılötesini görebildiği ve bu ışık normal ışığın renklerini bozduğu için sensörlerin önünde veya lenslerde IR blocker filtreler bulunuyor. Bu sayfada gördüğünüz Casino En Ligne resimleri Sony DSC-S1900 model bir fotoğraf makinası ile çektim.  Bu makinanın IR filtresini çıkartmak görece kolay, sadece makinayı açıp sensörün önünden mor renkli cam parçasını almak kafi geliyor, daha sonra EBAY dan sipariş edebileceğiniz 720-920nm arası değerde bir IR filtreyi objektifin önüne tutarak görünür ışığın kameraya girmesini engelleyebilirsiniz. Bu filtreler fotoğraf makinası objektiflerine takılmak üzere oldukça uygun fiyata satılıyor.(5$ kadar)

IR modifiyeli lensle sokağın görüntüsü, ağaçlar beyaz, arabaların koyu kırmızı stop lambaları şeffaf 🙂

Solda resimdeki teyze aslında koyu lacivert bir manto giyiyor ancak manto pamuktan yapıldığı için kızılötesinde beyaz görünüyor.

Örnek resimler çektikçe bu sayfaya ekleyeceğim.

şimdilik bukadar.

10 thoughts on “Kızılötesi Fotoğraf Çekmek

 1. Kızılötesi fotograf makinası ile toprak altı görüntüleme çekimi yapmak mumkun mu

 2. Teşekkürler.
  Fır filtreler kızıl ötesini görülebilir renklere dönüştürmeye yarıyor diye biliyorum.Bilgim galiba eksik.Fır filtreler ne işe yarıyor? aydılatırsanız sevinirim.Saygılarımla…

 3. FIR filtreleri tabii ki var, FIR kameraların önünde bulunan metalik ayna benzeri lensler FIR filtresidir ancak FIR bölgesi NIR blgesinden çok ama çok uzak ve ccd cmos sensörlerin ulaşması imkansız. Bunun için çok ama çok özel sensörler tasarlamak gerekiyor ve fiyatları bu yüzden çok yüksek.
  Basitce söylemek gerekirse: Görünür Işık : 400-800nm ve NIR 800-1000nm bölgesi, oysa FIR 10.000nm civarında.

 4. Merhaba,
  Yeterli algılama spectrumuna sahip CCD yada CMOS görüntü sensörünü benzer şekilde FIR bölgesine kaydırabilirmiyiz? Böyle filtreler var mı?

 5. NIR(near infrared) fotoğrafçılıkta ısının fazla bir etkisi olmuyor çünkü bizim çevremizdeki cisimlerin sıcaklıkları genelde FIR (far infra red) bölgesinde. Ancak her durumda bulutların beyaz görünmesi normal, çünkü güneşin ışığını yansıtıyorlar ve sıcaklıkları da 1-10 derece civarında. Ancak açık gökyüzü yani uzay -53 derece sıcaklıkta ve yansıttığı bir ışık da yok. Bu yüzden termal kamera ile de baksanız mavi gökyüzü siyah bulutlar ise beyaz görünecektir.

 6. Isı nın etkisi nedir görüntülerde? Sıcak şeylerin daha beyaz görünmesi gerekmezmi? Öyle ise bulutlar neden beyaz? Yada renk ısısı mı önemli olan?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *