Universal Torna CNC Dönüşümü

Uzun zamandır aklımda olan standart torna ve frezelerin CNC dönüşümü işi için denemelere başladım.

Bu ilk çevrimi 1978 model Tezsan marka bir tornada gerçekleştirdim. Sonuç beklenmedik şekilde güzel.

Öyle ki, yatak boşluklarına ve arabanın hareketindeki sürtünmeleri gidermememize rağmen 0.03mm gibi bir hassasiyetle bilgisayar ortamında tasarlanmış parçaları işleyebiliyor.

İşte bir doğalgaz ekipmanının aluminyum gövdesinin işlenmesi videosu;

Aşağıda support eksenini hareket ettiren motor ve kayış sistemi görülüyor.

Şu anda servo motorlu çok daha büyük bir tezgahı dönüştürmekteyim, tamamladıktan sonra kendim için bir kalıp frezesi dönüşümü yapacağım.

4 thoughts on “Universal Torna CNC Dönüşümü

  1. Merhaba,

    İnsanların ilgisini çektiği kesin, ancak iş para verip böyle birşey almaya dönünce işin yüzü değişir, çok fazla detay ve kullanışlı hale getirmek için bir çok ekleme yepmak gerekecektir. Yatırım yapılabilecek bir iş ancak eldeki tornanın özellikleri ile sonuç arasında doğrudan bir ilişki var ve bu da her kurulumda bir çok deneme yanılma yapılacak demek.

  2. Hocam merhabalar!

    Bugün sitenizi şans eseri netten dolaşırken gördüm ve ilgimi çekti. Gerçekten ilginç çalışmalarınız var. Hemen hemen hepsini inceledim.
    Özellikle mak. müh. olmam sebebiyle üniversal torna cnc dönüşümü isimli çalışmanız dikkatimi çekti. Bu işi profosyonel olarak yapmak sizce gelir getirici bir iş olur mu? Yani kobilerin elindeki eski model tornaları sizin yapmış olduğunuza benzer bir sistemle modernize etmek sizce firmaların ilgisini çeker mi? Bu işin avantajları/dezavantajları nelerdir?

    Teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *