Yaprak Bitlerine Karşı Ekolojik İlaç

Bahçemizdeki ağaçlar ve güllere musallat olan yaprak bitlerine karşı yıllardır uyguladığım son derece etkili ve zararsız bir yöntemi sizinle paylaşmak istiyorum.

Formül son derece basit.

MALZEMELER

– 1 yemek kaşığı Zeytinyağı
– 1 yemek kaşığı Arap Sabunu veye benzeri doğal sabun
– 1 litre su
– FısFıs

FısFıs’ın sıvı haznesine tüm malzemeleri koyup iyice çalkalıyoruz. Böylece yağ sabunla çözülerek suya karışıyor.
Elde ettigimiz sıvıyı çiçek ve bitkilerin üstünde bit gördüğümüz yerlere sıkıyoruz. Ertesi gün baktığımızda tüm bitler ölmüş olacak 🙂

Nasıl Oluyor?
Böcekler nefes almak için vücutlarında bulunan küçük delikleri kullanıyorlar.
Hazırladığımız ilaç içindeki sabun sayesinde böceklerin vucutlarına kolayca bulaşıyor, su kuruduktan sonra yağ böceklerin nefes almasını önlüyor ve ölüyorlar.

Bitkilere ve size zararı olmayan son derece kullanışlı bir yöntem, herkese tavsiye ediyorum.

Aşağıdaki fotograf az önce ilacladigim bir bitkiden, siyah renki bit kolonileri yarın tamamen ölmüş olacak.

21 thoughts on “Yaprak Bitlerine Karşı Ekolojik İlaç

 1. Fasülyede siyah bitler için bir litre suya bir iki damla bulaşık deterjanı sıkıp kullansak etki eder mi?

 2. Merhaba bende siyah yaprak bitlerinden dertliyiim. Sıvı arabsabunu da aynı işi görür mü? Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla

 3. Ben tam da o bitlere karşı kullanıyorum bu ilacı. Kimyasal değil ve bitleri bununla ıslatırsanız işe yarıyor. Kimyasal ilaçlar gibi azıcık sıkayım sürekli korusun değil ama düzgünce kullanırsanız çok işe yarıyor.

 4. Salatalık fidelerimde siyah yaprak bitleri var birsuru daha önce gold malathion adli Bi ilaç kullandım fakat bir ise yaramıyor ne yapmam gerekir şimdiden tesekkur ederim

 5. Arkadaşlar yapılan doğal ilaç tariflerinde farklılık var bazı tariflerde 5 kaşık arap sabunu 1lt su ile karıştırlacak denmişti denedim bitkilerime zarar verdi yaktı dikkatli olmak lazım yarar yerine zarar vermeyelim.

 6. Oran doğru ise zeytin yağı da arap sabunu da doğal, bu güne kadar yapraklara bir zarar verdiğini görmedim, tabi aşırı yapıp yaprağın geçirgenliğini yok etmemek lazım. Bitlere bulaştırmak yeterli.

 7. ben burda bu tavsiyeyi gördüm ve güllere uyguladım fakat yapraklar yandı simsiyah kömür gibi oldu simdi ne yapmam lazım dozu fazla kacırmıs olabilirim

 8. yumurtalarda işe yarıyor, trake solunumu yaptıkları için tüm küçük böceklerde ciltlerine sürülen yağ solunma engel olup işe yarıyor.

 9. Peki bu yöntem bitlerin yumurtalarında da işe yarıyor mu? Bir süre sonra yumurtadan çıkan yeni bitlerle de mücdale etmek zorunda kalmayız umarım.Bir de unlu bit denilen tiplerde de işe yarıyor mu acaba?

 10. süpersiniz.. tebrikler, ben isirgan otunu suda 8-10 gün bekleterek, olusan siviyi 1/5 oraninda sulandirarark da kullaniyorum, O da ise yariyor.. Selamlar

 11. MRB
  Peki bu karışımı kiraz ağaçlarında kullanabiliyormuyuz yada daha başka bir öneriniz var mı? şimdiden teşekkürler

 12. Merhaba Murat Bey,

  Tabii ki kullanılabilir, zeytinyağı da arap sabunu da son derece zararsız ve yenilebilir malzemeler.
  Ben bahçedeki domateslerde oluşan siyah bitleri bu karışım ile ilaçlayıp kurtarıyorum.

 13. Var tabi, öncelikle kesinlikle kimyasal ilaç kullanmıyor, kulağa kaçan böceği ve uğur böceği gibi yararlı böceklerin üremesini teşvik ediyoruz. Bir uğur böceği günde yüzlerce yaprak bitini yiyebilir. Böylece bit popülasyonunu kontrol altında tutabilirsiniz.

 14. bu kriz yönetimi oluyor. risk yönetimi yapabileceğimiz birşey yokmu? bitlerin gelmesini önleyecek birşey mesela? güneş enerjili ultrasonik frekans üreteci gibi birşey.

 15. Ben teşekkür ederim, sitem bu yeni halı ile kolayca sayfa eklememe izin veriyor, bu sayede daha fazla şey paylaşabileceğimi umuyorum.

 16. teşekkür ederiz, siten çok güzel çok faydalı bilgiler ile dolu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *