Manuel Plastik Enjeksiyon Makinası

 

 

Bazı basit parçaları atölyede üretebilmek için elle çalışan bir plastik enjeksiyon makinası yapmaya karar verdim. Yapım aşamalarını fotoğraflamayı unutmuş olsam da  en azından enjektörün bitmiş halini fotoğrafladım.

Enjektör bronz bir altıgen çubuktan tornada oyularak hazırlandı. İçeride kalan malzemenin boşaltılması  için uç kısmı iki parça ve 6 adet  civata ile bir arada tutuluyor. Isıtıcı ve sıcaklık kontrolünü yapan sensörü frezede hazırladığım bir withdrawl from propecia aluminyum bloğa  monte ettim ve bu bloğu da bir civata ve termal pasta ile bronz enjektöre bağladım.

Enjektör, Isıtıcı ve PID kontrollü bir sıcaklık kontrol devresi ile istenilken sıcaklığa kadar ısıtılıyor, daha sonra enjektöre plastik granülleri doldurularak manuel pres ile kalıba basılıyor.

İlk denemeler oldukça başarılı oldu, delrin malzemeden küçük bir parçayı rahatca basabildim.

Vakit bulursam kalıpları ve presi de fotoğraflayıp paylaşacağım.

2 thoughts on “Manuel Plastik Enjeksiyon Makinası

  1. Bahsettiğiniz ebatlar oldukça büyük. Eğer plastik olması gerekmiyor ise silikon kalıba polyesterden dökebilirsiniz. Ancak plastik olacak ise gerçek bir plastik kalıbı ve enjeksiyon makinasına ihtiyacınız olur.

  2. melih bey 5×5 ebatlarında kalınlıgı yaklaşık 2 cm olan plastik parcayı tek-tek olarak enjeksiyon veya sizin önereceginiz bir metot ile üretmek istiyorum yardımcı olurmusunuz

Comments are closed.