Nikon S220 Sökülme Aşamaları

ArGe işinde tecrübesi olmayanlar için üretilmiş bir ürünün fiyatı da ilk yatırım maliyeti de hep şişirilmiş rakamlarmış gibi gelir. Öyle ya mesela gramı 10.000$ olan kimyasal maddeler var ancak günlük kültürümüzde “abi 10 liralık malzeme var şu cep telefonunun içinde dünya paraya satıyor gavurlar” gibi klasikleşmiş muhabbetler bitmek bilmiyor. Oysa iş birşey ortaya koymaya gelince sonuç ürün dışında birşey görmeyenler için bu tür yorumlar yapmak kolay.

Fazla uzatmayayım yukarıda yazanların aşağıdaki fotoğraflar ile tek ilişkisi, yeni bir proje için 10 dakika içerisinde nasıl 300TL lik fotoğraf makinası çöp oluyor anlalaşılmasını istememdir.  Nikon’un bu güzel makinası gerçekten hava fotoğrafcılığı için harika özelliklere sahip, hafif, küçük, pili çok dayanıklı ve video çıkışı mevcut. Ancak çok içim acıyarak da olsa sırf içerisindeki görüntü sensörü ve optikleri konusunda kısa yoldan bilgi almam gerektiği için bu makinayı parçalamam gerekiyordu. Nitekim parçalarken olası bir durum olan hasar görmesi sonucu artık çöpten ibaret ve bunu parçalarken edindiğim bilgi ile 2. makinayı bozmadan demonte edip içerisinde gerekli değişikliği yapabileceğimi umuyorum.

Merak edenler için söyleyeyim proje konusu belirli ışık Order Viagra Online tayfları için modifiye dilmiş bir makina ile fotoğraf çekip analiz etmek.

Gelelim fotoğraflara:

Her fotoğraftaki aşamadan sonra tüm parçaları tekrar bir araya getirip cihazı çalıştırıp o ana kadar herşeyin yolunda olduğundan emin oluyorum, böylece bozulursa nerede hata yaptığımı veya nereye dikkat etmem gerektiğini öğrenmiş oluyorum.

Bu fotoğraf makinanın son kez çalıştığı anı gösteriyor, burada yaptığım bir hatadan dolayı makina artık kullanılamaz halde, ancak sonraki aşamaları da öğrenmek için bozuk da olsa parçalamaya devam ettim.

İşlem tamam, artık bozuk bir makinaya sahibim. hem de satın alalı 2 saat bile olmadan 🙁

Üstelik projeyi sonuçlandırmak için 2. bir makina alıp onu da kazasız belasız sökebilmem gerekiyor 😉

Bu işin de cilvesi bu.

Unutmayın; Bilgi en zor yoldan edinilen ve en pahalıya mal olan şeydir, bazen tüm paranıza bazen ise hayatınıza mal olabilir ancak bilgi edinmeyi bir yaşam biçimi olarak gören insanlar sayesinde bu gün bulunduğumuz yerdeyiz. Birçok insan hayatını riske edip uçmayı öğrenmeye çalıştığı için bu gün uçakla tüm dünyayı güvenle dolaşabiliyoruz, benim bilgi edinme serüvenim ise sadece küçük bir fedakarlıklar zincirinden ibaret 😉

6 thoughts on “Nikon S220 Sökülme Aşamaları

 1. Melih Bey site tasarımı güzel olmuş ayrıca verdiğiniz değerli bilgiler için de çok teşekkürler. Kondansatörden o kadar korkmanıza gerek yok(çok ileri yaşta değilseniz) pek çok kre çarpılmış biri olarak konuşuyorum; aklınıza başınıza getiriyor, ders veriyor(yaptığınız işte dikkati ve özeni hiç bırakmayın ayn hatayı yapmayın) ve hayata başka gözle bakıyorsunuz:) Saygılarımla,

 2. ben o şoku hissetmiş biri olarak flash kondansatöründen uzak durun diyorum. RC kumandalı düğme projemde modifiye ettiğim HP foto makinası benden intikam almıştı.

 3. Makinanın Flaş kısmına tamir etmek için bile olsa dokunmanızı hiç tavsiye etmiyorum, yaklaşık 300 volt yüklenmiş bir kondansatör bulunur ve buna yanlışlıkla 2 elle dokunmanız, özellikle kalp rahatsızlığınız varsa çok tehlikeli olabilir.

 4. Melih hocam merhaba geçenlerde bende inca marka makinamın flashı patlamadığı için açıp bakiyim dedim. Söküp toplayabildim bir kaç çiziğe rağmen . Şu an halen çalışıyor fakat elektronik bilgi eksikliğinden flash hala bozuk , yapamadım . Acaba bir öneriniz varmıdır flashın tamiri konusunda?Flasıhn çalışma prensibi nasıldır?

  Tamir edip hava fotoğrafcılığana bende bir el atmak istiyorum.

  Ayrıca sitenizin yeni yüzü güzel olmuş.Mubarek olsun.

  Saygılar..

 5. Melih hocam merhaba, öncelikle wordpress hayırlı olsun, uzun zamandır takip edememiştim siteni, şimdi fark ettim.

  Bu foto makinasını açıp tekrar toplayamama olayı benim de başıma geldi geçen hafta. Eski de olsa samsung s500 makinamı açıp geri toplayamadım. Gerçekten bu makinaların çoğu açıldıktan sonra geri çok zor veya hiç toplanmama esasına göre tasarlanmış. Benim makina da 24 adet vidayı sökmeme rağmen shutter flaex kablosunun olduğu kısıma ulaşamamıştım.
  Makinayı demonte edeceklere ben de açmanın %50 makinanın ölümü olacağını tavsiye ediyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *